Polscy nauczyciele w UK

szkola

W ostatnim czasie kilka osób zapytało mnie o uznawalność polskich kwalifikacji nauczycielskich w UK. No i trochę z niedowierzaniem przyjęli moją odpowiedź, że polskie wykształcenie nauczycielskie jest tu jak najbardziej uznawane. No bo przecież słyszeli coś od kogoś, że komuś tam kiedyś ktoś czegoś nie uznał…

Tak, wiem… Słyszę to po kilka razy w tygodniu, bo wśród polskich społeczności w UK głównym źródłem informacji jest plotka. Ja jednak specjalizuję się w konkretach i faktach, nie w plotkach :).

Sam proces uznawania polskich kwalifikacji nauczycielskich może trwać nawet do 16 tygodni, ale nie martw się, zwykle trwa krócej. Zwłaszcza, jeśli wcześniej zgromadzisz odpowiednie dokumenty i odpowiednio je przygotujesz. Ja dość często jestem zaangażowany w pomoc komuś, kto chce sobie takie kwalifikacje uznać, więc mam już w tym wprawę. Dlatego mogę się pochwalić, że gdy się za to zabiorę, to w przypadku Anglii, proces zajmuje średnio 4 tygodnie, a kiedyś mi się nawet zdarzyło, że zajął tylko dwa ;).

No właśnie, w przypadku Anglii, bo choć żyjemy w Zjednoczonym Królestwie, to jednak każdy z krajów członkowskich ma trochę inne prawo regulujące zawód nauczyciela i każdy przyznaje swój własny certyfikat o posiadanych uprawnieniach do nauczania. Co więcej, certyfikaty te nie są automatycznie uznawane pomiędzy krajami, więc jeśli będąc już nauczycielem przeprowadzasz się na przykład z Anglii do Walii lub Szkocji, to musisz uznawać swoje kwalifikacje od nowa. Tak więc dobrze się zastanów gdzie chcesz uczyć :).

Moim subiektywnym zdaniem, uznanie kwalifikacji nauczycielskich jest najłatwiejsze właśnie w Anglii i jest również najtańsze (bo za darmo 🙂 ). Dość łatwo powinno być również w Walii. Samo uznanie wykształcenia, co prawda nie powinno nic kosztować, jednak aby zacząć uczyć, należy być w rządowym rejestrze nauczycieli, a to już kosztuje. W Irlandii Północnej trzeba zapłacić kilkadziesiąt funtów za złożenie aplikacji. Podobnie jest też w Szkocji, ale tam jeszcze później płaci się kilkadziesiąt funtów rocznie za figurowanie w rejestrze.

To wszystko, choć może brzmi strasznie, jest warte zachodu, bo nauczyciele w UK zarabiają dość sporo, a przede wszystkim, są obdarzani zaufaniem i szacunkiem. Tak więc, jeśli masz polskie wykształcenie nauczycielskie i chcesz tu uczyć, to zabieraj się za działanie i aplikuj o uznanie swoich kwalifikacji. Mogę Ci w tym pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *