Bądź jak Agata!

badz_jak_agata

Dzisiaj opowiem wam o Agacie, którą poznałem kilka miesięcy temu i która dość długo zwlekała, aby się do mnie zgłosić po poradę zawodową. W końcu przyszła do mnie w zeszłym tygodniu i jest z tego bardzo zadowolona. Wreszcie czuje, że może naprawdę wiele osiągnąć w UK, no i wreszcie ktoś (ja 🙂 ) docenił też to wszystko, co do tej pory zrobiła i osiągnęła.

Agata w Polsce skończyła studia z pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Krótko po studiach przyjechała do Anglii. Uwielbia pracować z dziećmi i obecnie sama ma kilkoro, ale nigdy wcześniej nie pracowała tu płatnie z dziećmi. Swoją pasję realizowała do tej pory jedynie przez wolontariat w jednej z polskich szkół sobotnich. Dlaczego? To dobre pytanie. Myślę, że nie czuła się kompetentna językowo, a też nie do końca wiedziała jak liczą się tu jej polskie studia i wcześniejsze wykształcenie. Teraz już wie… 🙂

Dużo porozmawialiśmy o polskich kwalifikacjach i ich tutejszych odpowiednikach, a także o całym systemie edukacji dorosłych w UK. Ponieważ Agacie zależy na oficjalnym porównaniu polskich świadectw oraz dyplomu do kwalifikacji brytyjskich, niebawem wyśle swoje dokumenty do UK NARIC.

Pomogłem jej też rozpocząć procedurę uzyskania statusu kwalifikowanej nauczycielki, na podstawie jej polskich dokumentów. Jesteśmy dobrej myśli, że proces zakończy się pozytywnie i szybko.

W dodatku, oceniłem też jej faktyczny poziom języka angielskiego, nie ten wyobrażony (niedowartościowany 🙂 ). Okazało się, że jej angielski jest bardzo dobry. W zasadzie tak dobry, że może rozważyć uczenie go innych…

Dlatego poważnie zastanawia się teraz nad zrobieniem specjalizacji z uczenia angielskiego jako dodatkowego języka oraz nad rozpoczęciem uczenia prywatnie, w domu. Zwłaszcza, że jej dzieci są jeszcze za małe, aby mogła pracować w szkole w pełnym wymiarze godzin.

Na koniec dowiedziała się jeszcze, jak może się dodatkowo rozwijać, zarówno płatnie, jak i bezpłatnie. Wie już, gdzie może szukać kursów na interesujące ją tematy oraz jak dodatkowo wzbogacić swoje CV, aby mogła wkrótce zacząć pracę jako nauczycielka.

Całe nasze spotkanie trwało tylko około dwóch godzin. To wystarczyło, aby wreszcie poczuła, że jej marzenia są do osiągnięcia. Teraz ma plan i już go realizuje. A co z Twoim planem? Kiedy Ty uwierzysz, że możesz osiągnąć sukces?

Jasne, można powiedzieć, że Agacie łatwiej, bo zna język. Ale przecież do niedawna myślała, że wciąż zna go za słabo! Co więcej, co tydzień rozmawiam z osobami na różnym poziomie angielskiego i bez względu na to jaki on jest, zawsze można coś wymyślić, aby w perspektywie kilku miesięcy lub lat zrealizować choć część marzeń. Na pewno nauczenie się angielskiego jest jednym z ważnych elementów każdego planu rozwoju, ale przecież jest jeszcze wiele innych, które można zacząć realizować już teraz. W dodatku, jak już masz plan, realizujesz go i widzisz jak Ci łatwo przychodzą kolejne kroki, to nagle masz więcej motywacji oraz czasu do nauki angielskiego. Tak więc bądź jak Agata :), znajdź w sobie motywację, aby coś zmienić i zgłoś się do mnie po pomoc! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *