Ucz się pierwszej pomocy!

DSC_0764W zeszłym tygodniu wziąłem udział w ciekawym kursie na Wyspie Wight. Był to kurs pierwszej pomocy dla delfinów, wielorybów i fok zorganizowany przez organizację British Divers Marine Life Rescue. Tylko po co mi taki kurs? Otóż po to, po co są wszystkie inne kursy pierwszej pomocy, czyli aby w razie potrzeby umieć jej udzielić :). Wiem już jak ratować ludzi, bo w ciągu ostatnich kilkunastu lat ukończyłem dość sporo kursów na ten temat. Więc tym razem postanowiłem nauczyć się jak ratować ssaki morskie, bo przecież delfin też człowiek 🙂

Ten tekst jest jednak o kursach pierwszej pomocy dla ludzi, bo są na co dzień przydatniejsze, więc to od nich polecam Ci zacząć 🙂 Zdjęcie delfina jest tylko po to, aby Cię zainteresować, a o moim kursie pierwszej pomocy dla zwierząt wspomniałem po to, aby Cię zaintrygować i zachęcić do przeczytani całego wpisu 🙂

Uważam, że pierwszą pomoc przedmedyczną powinni znać wszyscy, ponieważ każdy/każda z nas może znaleźć się w sytuacji, w której trzeba będzie komuś uratować życie. Co więcej, ja czy Ty, też możemy kiedyś potrzebować uratowania… Więc im więcej osób zna pierwszą pomoc, tym dla wszystkich bezpieczniej, bo wtedy zawsze znajdzie się wokoło ktoś, kto jej udzieli na czas.

Jeśli chcesz się nauczyć udzielania pierwszej pomocy, to w UK masz naprawdę dużo możliwości. Kursy oferowane są zarówno przez firmy treningowe, jak i przez organizacje specjalizujące w ratownictwie i uczeniu pierwszej pomocy. Ja preferuję kursy British Red Cross (Brytyjski Czerwony Krzyż), bo ich kwalifikacje honorowane są nie tylko w UK, ale też na całym świecie. Ale jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z uczeniem się pierwszej pomocy lub nie planujesz pracować za granicą, to tak naprawdę nie ważne gdzie się nauczysz, najważniejsze, że się nauczysz…

Większość kursów w UK jest oczywiście prowadzona w języku angielskim i aby dobrze wszystko zrozumieć, trzeba być minimalnie na poziomie Entry 3 (europejski poziom B1). Jeśli Twój angielski jest słabszy i mieszkasz w Hampshire lub okolicy, to skontaktuj się ze mną za pomocą tego formularza lub przez moją stronę na facebooku. Być może znajdę Ci jakiś kurs po polsku lub też polskich instruktorów, którzy przyjadą do Ciebie, jeśli zbierzesz grupę chętnych do nauki. W końcu pierwsza pomoc to przede wszystkim umiejętności praktyczne, a nie komunikacja, więc można jej uczyć w każdym języku.

A teraz trochę więcej o konkretnych kursach, jakie można zrobić w UK 🙂

Kursy pierwszej pomocy związane z pracą:

  1. Jednym z najczęściej oferowanych kursów jest  first aid at work (pierwsza pomoc w pracy). Trwa trzy dni i nauczysz się na nim wszystkiego, co niezbędne, aby w pracy być osobą odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy innym. Po tym kursie możesz więc zatrudnić się jako first aider. Kwalifikacja ważna jest przez 3 lata. Po upływie tego czasu możesz wybrać się na dwudniowy kurs first aid at work (requalification), aby przedłużyć ważność swoich uprawnień o następne 3 lata. 
  1. Jeśli nie chcesz na co dzień odpowiadać za udzielanie pierwszej pomocy innym, a jedynie nauczyć się podstaw, aby w razie wypadku w pracy umieć kogoś uratować, to możesz wybrać jednodniowy kurs emergency first fid at work. Kwalifikacja również ważna jest 3 lata.
  1. Jeżeli w ramach swojej pracy opiekujesz się dziećmi lub uczysz dzieci, rozważ dwudniowy kurs paediatric first aid. Kwalifikacja ta jest ważna przez 3 lata i jest bardzo ceniona przez pracodawców. Spełnia też wszystkie wymagania ustanowione przez Ofsted (Office for Standards in Education, Children’s Services and Skills), czyli rządową instytucję regulującą i kontrolującą szkoły, przedszkola oraz wszystkie organizacje oraz instytucje zajmujące się dziećmi młodzieżą lub uczące dzieci i młodzież. Ukończenie tego kursu jest niezbędne na przykład dla osób, które chcą się zarejestrować jako opiekunki/opiekunowie dla dzieci (registered childminder). 
  1. Jeśli pracujesz jako nauczyciel/nauczycielka w szkole, to też polecam Ci paediatric first aid, bo naprawdę dużo się nauczysz. Z tym, że nie wymaga się, aby wszyscy nauczyciele mieli za sobą taki kurs, bo w szkole zawsze jest co najmniej jedna osoba odpowiedzialna za pierwszą pomoc (first aider). Ta osoba jest odpowiednio wykwalifikowana i w razie potrzeby może być w każdej klasie w dwie minuty. Twoim zadaniem jest więc tylko rozpocząć udzielanie pierwszej pomocy zanim ktoś bardziej kompetentny do Ciebie dotrze. A do tego wystarczy Ci jednodniowy kurs first aid for teachers. Jednak ja i tak polecam Ci ten dwudniowy paediatric first aid 🙂 
  1. Jest też specjalny jednodniowy kurs dla kierowców ciężarówek i autobusów – first aid for LGV and PCV drivers, który może być użyty do przedłużenia ważności europejskich uprawnień Driver CPC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kierowca musi odbyć co najmniej 35 godzin treningu co 5 lat i w tych 35 godzinach wymagana jest między innymi pierwsza pomoc. 

Kursy pierwszej pomocy związane z codziennym życiem:

  1. Jeśli chcesz nauczyć się jak udzielić pomocy dorosłym członkom rodziny, znajomym czy sąsiadom, to może zainteresować cię kilkugodzinny kurs first aid for adult. Jest też kilkugodzinny kurs first aid for baby and child przygotowany z myślą o rodzicach, którzy chcą nauczyć się udzielania pierwszej pomocy swoim dzieciom. Polecam zrobić oba, bo nawet jeśli nie masz dzieci, to na spotkaniach rodzinnych zawsze się jakieś kręcą. 🙂 
  1. Jeżeli znasz osoby z poważnymi alergiami, zastanów się również nad dodatkowym kilkugodzinnym kursem anaphylaxis first aid. Dowiesz się jak uratować im życie, kiedy dostają gwałtownej reakcji alergicznej. 
  1. Osobom uprawiającym sporty, zwłaszcza grupowe lub działającym w klubach sportowych polecam podstawowy jednodniowy kurs first aid for sports, kończący się certyfikatem ważnym przez 3 lata.

 

Wszystkie opisane powyżej kursy przekazują wiedzę i umiejętności potrzebne do skutecznego udzielenia pierwszej pomocy w standardowych i codziennych warunkach, najczęściej miejskich, gdzie wiesz, że karetka dotrze za kilka lub kilkanaście minut i twoją rolą jest pomóc jedynie przez ten krótki czas. Jeżeli spędzasz czas na odludziach, uprawiasz sporty przygodowe lub chodzisz po górach, to radziłbym Ci zrobić dodatkowe kursy. Tu polecam Ci organizację Rescue Emergency Care (REC), która została założona w latach 80-tych XX wieku przez lekarza pracującego w służbach ratowniczych docierających do najbardziej odległych miejsc oraz ratujących właśnie miłośników sportów przygodowych. Od tej pory kursy REC stały się praktycznie standardem w UK oraz innych krajach Europy na przykład dla przewodników górskich, liderów ekspedycji w różne zakątki świata, żeglarzy czy też wspinaczy.

System kursów REC składa się z 6 kolejnych modułów (klocków 😉 ) oraz z kilku modułów specjalistycznych.

Basic First Aid (REC Level 1) – 6 godzin absolutnych podstaw pierwszej pomocy, które poza wiedzą i umiejętnościami pozwolą Ci się też przekonać czy kursy REC są dla Ciebie. Może go zrobić każdy. Certyfikat ważny jest przez 3 lata.

Emergency First Aid (REC Level 2) to dwudniowy kurs radzenia sobie w najczęstszych przypadkach. Jak widać, jest dwa razy dłuższy od normalnego kursu emergency first aid at work, bo za założenia nie jest do pracy, a do radzenia sobie w trudnym, niedostępnym terenie. Nie jest wymagane wcześniejsze ukończenie poziomu 1, więc można od razu zacząć od REC Level 2. Certyfikat ważny jest przez 3 lata.

HSE First Aid at Work (REC Level 3) to trzydniowy kurs, który przy okazji zawiera program standardowego kursu first aid at work, ale prowadzony jest według filozofii REC. Tak więc masz dwa w jednym 🙂 – certyfikat potwierdzający znajomość pierwszej pomocy w pracy (ważny przez 3 lata), który umożliwi Ci zatrudnienie jako first aider oraz pewność, że w razie potrzeby poradzisz sobie również na odludziu.

Advanced First Aid (REC Level 4) – na tym poziomie zaczyna się prawdziwa przygoda :). To dwudniowy zaawansowany kurs, który da Ci wiedzę oraz umiejętności do udzielania pierwszej pomocy w trudniejszych przypadkach, kiedy wiesz, że fachowa pomoc nie nadejdzie szybko. Warunkiem rozpoczęcia kursu, jest posiadanie co najmniej emergency first aid at work z dowolnej organizacji. Certyfikat ważny jest przez 3 lata.

Travel First Aid (REC Level 5) to kolejne dwa dni kursu, który buduje na wiedzy i umiejętnościach z poziomu 4. Tak więc wymagane jest wcześniejsze ukończenie Advanced First Aid (REC Level 4). Kurs Travel First Aid jest dla podróżników. Może być też przydatny osobom organizujących ekspedycje w trudne tereny, albo też do krajów, gdzie profesjonalna pomoc medyczna nie dociera tak szybko, jak w UK.

Instructor/Trainer (REC Level 6) to poziom instruktorski, na który trzeba spełnić cały szereg wymagań opisanych w linku i o których nie będę pisał, ponieważ ten artykuł jest o kursach pierwszej pomocy dla każdego, nie dla instruktorów.

Jak już wcześniej wspomniałem, poza kursami na 6 poziomach, są też moduły specjalistyczne:

Mountain First Aid dla osób spędzających czas w górach. Trwa on 3 dni i pierwsze dwa dni to Emergency First Aid (REC Level 2), a trzeci to specjalizacja górska. Certyfikat jest ważny przez trzy lata.

Dive First Aid dla nurków. Również trwa 3 dni. Znów pierwsze dwa to Emergency First Aid (REC Level 2), a trzeci to specjalizacja nurkowa. Certyfikat jest ważny przez trzy lata.

Niektórzy instruktorzy REC oferują też kurs dla wioślarzy (kajaki/canoe), jednak nie udało mi się zdobyć programu. Zakładam więc, że znowu pierwsze dwa dni to Emergency First Aid (REC Level 2), a trzeci to specjalizacja wioślarska.

 

Aby zapisać się na kursy REC, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z tą organizacją przez telefon lub email. Mają dość podstawową stronę (kliknij tu, aby ją wyświetlić), na której już od dawna nie publikują dat nadchodzących kursów. Ale ciągle działają i mają się dobrze. Więc jak się z nimi skontaktujesz, to dadzą Ci namiary na instruktorów w Twojej okolicy i poinformują Cię gdzie, kiedy i jakie kursy możesz zrobić.

Pamiętaj, że organizacja nazywa się Rescue Emergency Care. To ważne, bo jest też firma Remote Emergency Care, która również używa skrótu REC. Mają ładniejszą stronę i również dużo kursów pierwszej pomocy w terenie. W tym pierwszym REC powiedziano mi, że założył ją ich były instruktor, który celowo wprowadził zamieszanie, aby odebrać organizacji część niezorientowanych klientów. Czy tak było naprawdę? Nie wiem. Sami zdecydujcie gdzie chcecie robić kurs. Ja mogę jedynie polecić kursy Rescue Emergency Care, bo pracowałem w sportach przygodowych i wiem, że wśród profesjonalistów są bardzo cenione.

 Jest jeszcze wiele innych organizacji i firm uczących pierwszej pomocy, które na pewno oferują wartościowe kursy i o których może jeszcze kiedyś napiszę. Jednak na razie powinna wystarczyć Ci powyższa lista, która i tak jest już dość długa. Jeśli podoba Ci się ten post, to udostępnij go innym, aby jak najwięcej Polaków w UK z niego skorzystało i nauczyło się udzielania pierwszej pomocy. To w końcu leży w naszym wspólnym (narodowym 😉 ) interesie, bo prędzej czy później Ty, czy ja możemy jej potrzebować. No i pamiętaj, że jeśli mieszkasz w Hampshire lub okolicach i nie znasz języka angielskiego, to i tak się możesz ze mną skontaktować, a ja postaram się znaleźć dla Ciebie dobry kurs po polsku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *