Co to jest ten ESOL?

1024px-Flag_of_the_United_Kingdom.svgESOL, czyli English for Speakers of Other Languages, to po prostu angielski dla osób mówiących innymi językami. To w UK najczęściej oferowane kursy angielskiego jako języka dodatkowego. Postanowiłem napisać o ESOL, bo zauważyłem, że na polskich grupach na facebooku regularnie pojawiają się pytania o te kursy. No i zwykle te pytania albo pozostają bez odpowiedzi, albo lepiej żeby pozostały, bo niektórzy po prostu opowiadają o nich bzdury ;). Ja na szczęście jestem wykwalifikowanym i doświadczonym nauczycielem ESOL, więc wiem o czym piszę :). 

Czego uczy się na kursach ESOL?

Generalnie system ESOL zaprojektowano tak, aby uczyć naraz wszystkich czterech umiejętności językowych, a więc mówienia, rozumienia, czytania oraz pisania (speaking, listening, reading and writing). Jednakże czasem możesz spotkać się z kursami, które skupiają się tylko na mówieniu oraz rozumieniu (speaking and listening). Są to zwłaszcza te kursy, które dofinansowuje Jobcentre+ w ramach szybkiego podnoszenia kwalifikacji bezrobotnym. Z mojego osobistego doświadczenia jako nauczyciela powiem, że bardzo rzadko to działa. Bo im wyższy poziom angielskiego, tym więcej studenci muszą uczyć się sami w domu, korzystając z różnych materiałów, w tym również pisanych. Tak więc pisanie i czytanie jest potrzebne. Dlatego, w miarę możliwości, zapisz się na pełny kurs, czyli taki, który rozwija wszystkie cztery umiejętności językowe. Zwłaszcza jeśli myślisz o dalszej edukacji w UK, bo wtedy bez pisania i czytania się nie obejdziesz.

Warto jednak od początku zrozumieć, że ESOL to nauka tylko języka niezbędnego do przetrwania w UK oraz do codziennego funkcjonowania w tym kraju. Nie nauczysz się więc angielskiego literackiego czy też akademickiego. Od tego są inne, bardziej specjalistyczne kursy.

Poziomy kursów ESOL

System ESOL ma pięć poziomów:

Entry 1 – Na tym poziomie nauczysz się prostej komunikacji przydatnej na co dzień. Dowiesz się przede wszystkim jak podawać informacje o sobie, swojej pracy,  czy na przykład zainteresowaniach. Poznasz podstawową gramatykę, głównie wypowiadanie się w czasie teraźniejszym. Poziom Entry 1 jest porównywalny z europejskim poziomem A1 (CEFR).

Entry 2 – Na tym poziomie nauczysz się mówić w czasie przeszłym i przyszłym, a także stosować trochę bardziej zaawansowaną gramatykę, w tym zdania złożone. Poziom Entry 2 jest porównywalny z europejskim poziomem A2 (CEFR).

Entry 3 – Na tym poziomie nauczysz się, między innymi, argumentować, dyskutować czy też wyrażać swoje przypuszczenia. Poznasz również znacznie więcej przydatnych zagadnień gramatycznych. Poziom Entry 3 jest porównywalny z europejskim poziomem B1 (CEFR).

Level 1 – To poziom bardzo dużej samodzielności językowej. Trudno w kilku zdaniach napisać to wszystko, czego się nauczysz… :). Poziom Level 1 jest porównywalny z europejskim poziomem B2 (CEFR).

Level 2 – Jest to poziom całkowitej samodzielności językowej, tak więc nauczysz się naprawdę dużo. Będziesz umieć porozumieć się w każdej sytuacji. Poziom Level 2 jest porównywalny z europejskim poziomem C1 (CEFR).

Skąd masz wiedzieć na jakim jesteś poziomie?

Niestety nie istnieje żadne wiarygodne narzędzie do samooceny poziomu według skali ESOL, więc tu raczej musisz zdać się na nauczycieli. Kiedy zapisujesz się na kurs, odbywasz krótkie spotkanie z nauczycielem/nauczycielką, którzy na podstawie rozmowy z Tobą oraz czasami również jakiegoś testu, są w stanie mniej więcej ocenić Twój aktualny poziom i zakwalifikować Cię do odpowiedniej grupy.

Warto jednak wiedzieć, że jest w sieci całkiem dobra tabela samooceny według europejskiego systemu CEFR i bardzo Ci ją polecam (kliknij tutaj).  Ponieważ przy każdym z poziomów ESOL napisałem do jakiego poziomu CEFR zwykle się go porównuje, możesz mniej więcej ocenić gdzie jesteś ze swoim angielskim, zanim jeszcze zaczniesz szukać kursu.

Co po ESOL Level 2?

Rozwijaj się dalej z angielskiego, czytając, pisząc, rozmawiając i słuchając angielskiego. Zapisz się na kursy po angielsku z tych dziedzin, które Cię interesują. Nie stój w miejscu… Bo ESOL Level 2 to nie koniec nauki. To minimalny poziom potrzebny do samodzielności, czyli w zasadzie dopiero początek Twojej przygody z angielskim :).

Jeśli zależy Ci na uznawanych na całym świecie kwalifikacjach, to proponuję Ci egzamin CAE (Cambridge) na poziomie C1, do którego oczywiście musisz się przygotować. Bo choć ESOL Level 2 też jest na poziomie C1, to jednak CAE obejmuje szerszy zakres umiejętności językowych. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, to być może na początek zainteresuje Cię egzamin FCE (Cambridge) na poziomie B2. A jeżeli chcesz iść na studia po angielsku, to najlepiej ucz się języka akademickiego (prywatnie lub na jakimś specjalnym kursie) i zrób sobie test IELTS Academic, o którym już pisałem (kliknij tutaj).

Gdzie szukać kursów ESOL?

Jak już wspomniałem, to najpopularniejsze kursy dla osób mówiących angielskim jako dodatkowym językiem. Oferowane są w prawie każdym collegu, choć nie zawsze dostępne są wszystkie poziomy. Bardzo często znajdziesz tylko Entry 1, Entry 2 oraz Entry 3, bo te cieszą się największym zainteresowaniem. Kursy w collegach zaczynają się zwykle na koniec września i trwają do czerwca, czasem do lipca. Niektóre szkoły oferują również kursy zaczynające się w styczniu i trwające do grudnia, z przerwą na wakacje.

Kursy ESOL oferowane są także przez różne centra edukacyjne, community centres, organizacje społeczne oraz prywatne szkoły i firmy treningowe. W tych wszystkich miejscach możesz szukać innych terminów niż wrześniowe i styczniowe, w tym również terminów wakacyjnych.

Kwalifikacje ESOL

Kwalifikacje ESOL składają się z 3 modułów i każdy zdaje się na osobnym egzaminie. Te moduły to:

speaking and listening – mówienie i rozumienie,

reading – czytanie

writing – pisanie

Za każdy zdany moduł otrzymujesz świadectwo, a jeśli zdasz wszystkie 3 na jednym poziomie, to otrzymasz też odpowiedni certyfikat ESOL Skills for Life

Do czego mi ten certyfikat?

W zasadzie… do niczego :). Uważam, że obecnie jest bezwartościowy…

Od 2015 roku nie jest już akceptowany przez Home Office. Nie można więc go już użyć przy aplikacjach o wizy lub obywatelstwo. Wcześniej certyfikat ESOL na poziomie Entry 3 (lub wyższym) z mówienia i rozumienia w zupełności wystarczał. Teraz wymagane jest już zdanie specjalnego testu.

Certyfikatów ESOL nie akceptują też uniwersytety, bo ESOL to właśnie jedynie skills for life, czyli umiejętności językowe do radzenia sobie w codziennym życiu, nie umiejętności akademickie wymagane do studiowania.

Na dodatek, ESOL jest tylko czasem akceptowany przez college, jako dowód że spełniasz wymogi językowe na wybrany kurs zawodowy, ale wtedy zwykle nie jest wymagany… Jeśli go nie masz, to ktoś i tak może na miejscu ocenić poziom Twojego angielskiego na podstawie rozmowy lub specjalnego programu komputerowego, który podobno nigdy się nie myli 😉

No i wreszcie pracodawcy… Oni zwykle nawet nie wiedzą co to jest ten ESOL, więc certyfikat raczej nic im nie powie. Za to zależy im na tym, aby się z Tobą dogadać zarówno na rozmowie kwalifikacyjnej, jak i później w pracy… Dlatego papier raczej im się nie przyda…

Czy w związku z tym w ogóle opłaca się zapisać na kurs ESOL?

Jeśli wybrany przez Ciebie kurs jest dobrze prowadzony, to często tak, ponieważ nauczysz się komunikować po angielsku, a to poprawi jakość Twojego życia w UK. Rozważ ESOL zwłaszcza jeśli nie stać Cię na naukę prywatną, bo prawdopodobnie będzie on najtańszą opcją… 

ESOL a Functional Skills English

Functional Skills English to kursy wymyślone po to, aby osobom mówiącym językiem angielskim jako pierwszym pomóc lepiej się go nauczyć. Oferowane są tym, którzy skończyli już szkołę (więc mają co najmniej 16 lat), ale wciąż jeszcze nie osiągnęli odpowiedniego poziomu pisania, czytania, rozumienia lub wysławiania się. A jak to się dzieje, że ktoś się może dobrze nie nauczyć swojego pierwszego języka i często jedynego, jaki zna?

Może być wiele powodów… Ten ktoś może mieć, na przykład, problemy z uczeniem się, może być osobą niepełnosprawną umysłowo, może pochodzić z rodziny patologicznej albo po prostu może nie lubić się uczyć… Tak czy inaczej kursy Functional Skills English nie są po to, aby uczyć języka angielskiego od podstaw i to w dodatku kogoś, kto mówi innym językiem jako pierwszym. Są raczej po to, aby powtórzyć najważniejsze elementy komunikacji po angielsku z osobami, które od dziecka mówią tym językiem i które już się go uczyły w szkole, ale się nie nauczyły… Tak więc to raczej nie kursy dla nas… Zwłaszcza, że rzadko kiedy nauczyciele Functional Skills są przygotowani do uczenia ESOL. To w końcu dwa różne programy, dwie różne grupy docelowe studentów i dwie różne koncepcje uczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *